top of page

דלתות חכמות - המדריך המלא

מנעול חכם.png

מה היא דלת חכמה ומה הוא מנעול חכם - מורה נבוכים

DM224W.png
קודן 13.6.2021.png

העולם מתקדם ובהרבה בתים ודירות מתקינים דלת חכמה, אז מה היא דלת חכמה ומה הוא מנעול חכם, מה ההבדלים בין המנעולים השונים ואיך לבחור דלת כניסה חכמה, המדריך המלא.

בעידן הטכנולוגי של היום עם הדור המתקדם טכנולוגית, אנשים בונים בתים ו/או משפצים בתים ודירות ומחפשים שילוב של כלל האלמנטים בבית שיתחברו לבית חכם או לאפליקציה. בין אלמנטים אלו נכנסת דלת חכמה.

מה היא דלת חכמה ומה הופך אותה לכזו;
כדי להפוך דלת כניסה רגילה לדלת חכמה, משלבים בה מערכות נעילה שרוב היצרנים השונים קוראים להן "מנעול חכם". 
אותה מערכת רוכבת על המנעול המכני באופן חיצוני, היא מתלבשת על הצילינדר ויודעת לבצע נעילה של הדלת, לפתוח אותה באמצעות קודן או טביעת אצבע ולעיתים בשילוב של שניהם, ניתן אף להפעילן באמצעות שלט או קורא RFID. 

קיימת אפשרות לחיבור אותן מערכות לאפליקציות שונות שמתחברות ישירות לנייד. לעיתים האפליקציות עוברות דרך מתווך - מערכת בית חכם, לרוב אלו אפליקציות טובות שמאפשרות שליטה בעוד אלמנטים בבית כגון; הפעלת מזגנים מרחוק, הגפה או סגירה של תריסים, שליטה בתאורה ועוד. השליטה בדלת נעשית באותה השיטה.

מערכות נעילה טובות יודעות להתחבר גם למערכת אינטרקום ביתית או משרדית, למערכות בקרה וניטור של חברות שונות ומאפשרות חיבור אלמנטים המאפשרים חיווי של מצב הדלת. הדעה שלנו אומרת שלדלת צריכה להיות אפליקציה משלה, נפרדת,  כך שלא תהיינה התנגשויות תוכנה בין האלמנטים השונים המוזכרים לעיל.


מקור המתח;
במערכות הקיימות כיום, רובן המכריע פועלות על סוללות. הטענה של יצרני המערכות או יבואני המערכות היא שהדבר טוב כאשר יש הפסקות חשמל. אולם יצרני המערכות לא בדקו נתונים;
על פי נתוני רשות החשמל, בין השנים 1996 - 2018 משך הזמן הכולל (לאורך כל השנה) בו לא הייתה אספקת חשמל נע בין 350 ל-150 דקות לצרכן (בממוצע).

אם נלך על הגרוע ביותר, הממוצע הוא 5.8333 שעות בשנה לצרכן. לרוב זה קורה בשעות שאין פעילות, אמצע הלילה או כשאנשים נמצאים בכלל בעבודה או מחוץ לבית מסיבותיהם שלהם. נתון נוסף קובע שרוב ההפסקות הארוכות שמגיעות לממוצע ה - 5 שעות נגרמות דווקא באזור הנגב ואילו מהמרכז צפונה הן כמעט ואינן מורגשות. כן, זה ברור, כשיש אצלנו הפסקת חשמל של 10 דקות, לנו זה נראה המון ואנחנו מאמינים שהיו הפסקות חשמל ארוכות תמיד, אך המציאות היא לא כזו. מערכת החשמל הישראלית היא מהיציבות בעולם ומהטובות בעולם, הנתונים מאששים זאת.

המסקנה ההגיונית והנכונה היא שהפסקות החשמל הן זניחות ביותר. אי לכך, טענת היצרנים השונים לעניין הפסקות החשמל איננה רלבנטית והיא בד"כ מטעה מאד את הצרכן. התלות בסוללות איננה נכונה, יתרה מכך, היא יוצרת מצב בו מערכת הנעילה דורשת טיפול תקופתי של החלפת סוללות שעולה כסף ואף מזהמת את הסביבה או הטענתן אחת לכמה שבועות או חודשים. הטרחה מיותרת.

הפתרון היעיל ביותר היא מערכת כזו שמותקנת עם חיבור מתח ישיר לרשת החשמל תוך שהחיבור עובד עם שנאי שמעביר מתח נמוך אל הדלת. אם מתעקשים, ניתן להוסיף למערכת מנגנון סוללות נטענות או לא נטענות. דבר שבד"כ מוכח כמיותר.


לגבי העיצוב;
מערכות הנעילה החיצוניות שהן כביכול "מנעול חכם" מותקנות חיצונית על הדלת, לרוב מחליפות פרזול קיים ומשנות את אופייה העיצובי של הדלת עד כדי כך שהמערכת עצמה מושכת את תשומת הלב מהעיצוב עצמו ובכך פוגמות בו. מערכות אלו גדולות, מסורבלות ומגושמות למראה. ניתן למצוא אותן אצל היצרנים הגדולים והמוכרים.

מערכות שלא פוגמות בעיצוב, השוואה והסבר מפורט יותר גם בעניין ביטחון;
כיום ישנה חברה אחת שמוכרת את מנעול חכם אמיתי ולא מערכת חיצונית. להלן הסבר מדוע המנעול של אותה חברה נחשב למנעול אמיתי ולא למערכת חיצונית;

ראשית, המחשב של המערכת מוסלק בתוך גוף המנעול ולא מחוץ לדלת, מה שמקנה הגנה מרבית ואיכותית יותר מכל הבחינות, הן מפני וונדליזם והן מפני השמש. יתרון משמעותי ובלתי משתמע לשתי פנים.

שנית, אין החלפה של הפרזול, המנעול עצמו חבוי בתוך הדלת כמו מנעול רגיל. ניתן להשאיר את הדלת עם הפרזול המקורי ואפילו לוותר על פרזול ולייצר דלת חלקה שעליה יהיה ניתן להתקין ידית חיצונית מעוצבת שאיננה קשורה למנעול. בדלתות יוקרה אפילו ניתן ליישם ידית שקועה עם תאורת לד, בכך מקבלים דלת בעיצוב אדריכלי שהמערכות החיצוניות לא פוגמות בה כי יש בה מנעול חכם חבוי. עוד יתרון משמעותי מאד.

שלישית, במקום קופסאות ענק המורכבות כאשר הן מכילות את כל המוח והחיבורים בתוכן, ישנו קודן יפה שיש לו מקום ייעודי בדלת כך שהוא לא בולט ממנה הרבה, הוא אסטטי, יפהפה קליל למראה ושומר בגאון על העיצוב המקורי של הדלת. כך גם מערכת טביעת האצבע.

רביעית; במערכות הקיימות אצל היצרני הגדולים והמוכרים, כל המוח והחיווט של הקודן או טביעת האצבע נמצאים על הקופסה המגושמת שמותקנת על הפרזול. כאשר פורץ מגיע לקופסה כזו עם פטיש 5 קילו, הדרך לתוך הבית הופכת קלה ביותר.

לעומת זאת, כאשר הקודן או טביעת האצבע הם סוג של מערכת נפרדת, לא ניתן להגיע למנעול, החיווט מקודד ואם חלילה עקרו את הקודן או טביעת האצבע, לא ניתן לקצר את החיווט ולפתוח את הדלת, לא ניתן לחבר מערכת חדשה אפילו של אותו היצרן ולנסות לתכנת את המנעול מכיוון שהקידוד מוסלק בתוך המנעול שנמצא בתוך הדלת ולא ניתן להגיע אליו.


בטיחות;
כל המערכות הקיימות כיום בשוק הישראלי מולבשות על הפרזול, לא רק שהן פוגמות בעיצוב הדלת, הגרוע ביותר זה שהן מסתירות לחלוטין את הצילינדר. הן רוכבות עליו ותלויות בו. דבר זה מסכן את מי שנמצא בתוך הבית, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במערכות העשויות פלסטיק, שביר, לא עמיד בחום ועשוי לתקוע את האנשים בתוך הבית בשעת לחץ.

הדבר החשוב ביותר במערכת זה שהיא לא תהיה מעורבת כלל בפעולת הצילינדר ולא תהיה תלויה בו לשם שחרור הנעילה. מנעול אמיתי יודע לעשות את ההפרדה ולאפשר תפעול נפרד של המערכת ובשעת חירום תפ]עול מכני עם הצילינדר. ככלל, תקנות התכנון והבניה קובעות שצילינדר חייב להיות עם פרפר קבוע.

דבר נוסף, חשוב שהמנעול יהיה כזה שמאפשר מילוט מהיר, כלומר; כאשר מורידים את הידית, הדלת נפתחת מהר גם אם היא נעולה.


לסיכום;

♦️ השוק הישראלי מתקין מערכות יקרות שמחזיקות שנתיים שלוש, אלו מערכות המותקנות חיצונית לדלת, ולאחר תקופה קצרה זו, הם מפסיקים להשתמש במערכות השונות כי צריך לדאוג להן לסוללות או שיש תקלות ויקר מאד להזמין שירות. הגענו לסייע לכמות גדולה של לקוחות שהתקינו מערכות מאד מוכרות אבל החליטו להחליף אותן בגלל התחזוקה והתפעול המורכב שלהן. מהניסיון שלנו ובסקירה ארוכת שנים של הנושא, כאשר אנשים מתקינים את הקופסאות החיצוניות האלו שעולות 2500 ש"ח ומעלה, שמפעילות צילינדרים במקום את המנעול והבריחים, לרוב נותרים ללא מענה בעת התקלה. לא כי אין מענה טכני, אלה כי המענה מאד יקר. למעשה, מה שקורה ב - 90% מהמקרים, המנגנון נותר מותקן על הדלת ולא מפעילים אותו כי הוא תקול ולא שווה לתקן אותו.


♦️ המנגנונים החיצוניים הללו שעובדים על סוללות מטריחים את הרוכשים שנאלצים להיות במעקב אחר מצב הסוללות, לבצע החלפת סוללות שעולות עוד כסף וכו'... אחד הלקוחות שלנו הגדיר את זה ככה: היום אני עובד של הדלת במקום שהיא תעבוד בשבילי.

הריי לפניכם הפתרון וההבדלה של דורמקס;
דלת חכמה של דורמקס נותנת מענה הרבה יותר יעיל ונכון, הרבה יותר חכם, יותר אסטטי ובכמה רמות יותר אמין ומקצועי. הדלת של דורמקס כאן לשרת אתכם ולא שאתם תשרתו אותה.

✔️ בנישה העיצובית, דורמקס מתאימה את עצמה לשוק הישראלי ויודעת לתת מעה מעולה לכל דורש במיוחד בתחום דלתות הפלדה המעוצבות.


✔️ דלתות כניסה מעוצבות וחכמות של דורמקס יודעות להתחבר למערכות ואפליקציות ללא הגבלה. הן יודעות לתקשר מעולה עם מערכת בית חכם והן לא צריכות עזרים חיצוניים למעט המערכת שלכם שמתחברת בקלות ישירות למנעול. ללא תיווך, כלומר, ללא קופסה חיצונית שתפעיל את הצילינדר. כל מה שצריך זו אפליקציה חכמה שמתחברת לבית החכם שלכם וזהו...


✔️ המנעול של דורמקס מאפשר לכם שליטה ובקרה על מי שנכנס לבית שלכם או למשרד שלכם, הוא יודע להתחבר למערכות הניטור שלכם ולספק לכם מידע לפי הנתונים של שעות, איזו פעולה הדלת עשתה, נעילה מלאה, או רק טריקה, האם הדלת לא נעולה ועוד... במערכות מתקדמות ניתן לאסוף נתוני שימוש (Data Collection), מעולה לחברות ומוסדות שיש להן מערכות אלו.

✔️ המנעול של דורמקס עובד על חשמל קבוע, יש לו אפשרות להוספת גיבוי סוללות שלא עובדות אלה בהפסקת חשמל, וניתן להפעיל את הדלת מכנית בזמן חירום. התועלת ביחס לעלות המוצר היא אדירה. לא צריך להיות תלויים בטעינה או בסוללות. המערכת של דורמקס היא המנעול, היא לא תלויה בצילינדר חיצוני ובמערכת חיצונית שמותקנת על הצילינדר המועדת לתקלות כי כל הזמן נוגעים בה. המנעול של דורמקס נמצאבתוך הדלת, הוא המנוע, הוא לא תלוי בצילינדר והוא לא תלוי במנוע חיצוני שכדי להפעיל אותו צריך ללטף אותו משני הצדדים או לגעת בו. 

אם ניקח את העלות של המערכות החיצונית אל מול המערכת של דורמקס. ברור כי המערכת של דורמקס מתעלה על כולן והיא משתלמת הרבה יותר לטווח הארוך בהשוואה כללית לאחרים מהטעמים הבאים;

 

✔️ מקבלים דלת חדשה עם אחריות ל – 5 שנים. 

✔️ מנעול איטלקי מהטובים בעולם המוטמע בתוך הדלת.

✔️ החיבור הוא חשמלי קבוע ואין כלל תלות בסוללות.


✔️ המנוע נמצא במנעול ולא על הצילינדר בצורה חיצונית.


✔️ ניתן לכבות את המערכת בשבתות – מתאימה לשומרי שבת.


✔️ הדלת ניתנת לתפעול עם המפתח בקלות.


✔️ הדלת אסטטית ויפה יותר ואין עליה קופסאות ותלאים של מערכות בגוונים שלא קשורים לדלת עצמה.


✔️ האחריות למערכת היא ל – 5 שנים כולל שירות VIP.


✔️ ניתן לשלב במערכת קודן או מערכת לזיהוי טביעת אצבע.

✔️ מגיעה עם 3 צ'יפים מיוחדים שנותנים מענה נוסף. (קורא RFID).


✔️ המערכת של דורמקס יודעת להתחבר לבית חכם ולכל מערכת בקרה חיצונית שיש לכם, כמעט ללא הגבלה.


✔️ המנעול ננעל אוטומטית ויש אפשרות להזמין מנעול שבלחיצה אחת על הידית כל הבריחים יפתחו מבלי להיות תלויים במערכת האלקטרומכנית – מנעול פאניק. בלעדי לדורמקס. אין תלות בצילינדר או בשום מערכת חיצונית.


✔️ הדלת עבה ב 20 מ"מ מהדלתות המוצעות בשוק בקטגוריה זהה, מה שמאפשר בידוד תרמי טוב יותר וחיסכון באנרגיה כאשר מפעילים מיזוג אוויר בבית או במשרד.


בעידן של היום

כולם יחליפו את דלתות הפלדה הדקות שלהם מעובי 50 מ"מ עם מנעול מיושן לדלתות פלדה עבות יותר כמו של דורמקס בעובי 70 מ"מ, הן מבודדות טוב יותר, הן עם מנעול חכם המותאם לטכנולוגיה הנוכחית שממשיכה להתפתח לילות כימים, והדלתות מכילות מנעול מסיבי ועוצמתי הרבה יותר מהקיים היום בשוק הישראלי.


החלפת הדלת תהיה כי כולם רוצים להתקדם ולא להישאר מאחור, ויש לאנשים סיבה מוצדקת להזמין דלת חדשה המותאמת טכנולוגית לעידן של היום. נגמר הרעיון הזה של מנגנונים שמותקנים חיצונית על הצילינדר בצורה לא יפה ולא מכבדת, הכל בנוי בתוך הדלת, אסטטי, יפה, מושלם. המנעול מוגן, המערכות מוגנות, כלום לא חשוף בצורה של קופסא מגושמת על הקיר או על הדלת.


לבחור דורמקס זה נכון מכמה טעמים;


1. השירות, אנחנו נלווה אתכם תמיד, נדריך, נסייע, נטפל גם בשעות שנוחות לכם.


2. המוצר שלנו הוא תוצר של 25 שנות ידע וניסיון.


3. האיכות של המערכת שלנו היא מהגבוהה הידועה כיום בעולם והיא תוצרת מוטורה האיטלקית.


4. אנחנו יודעים להתאים את העיצוב למקבילים בשוק הישראלי, כך שאם בחרתם עיצוב כלשהו, רוב הסיכויים שנוכל לתת מענה הולם.


5. אנחנו מתאימים טכנולוגית לעידן החדש והמערכת מתאימה גם לעתיד לבוא.


6. המערכת שלנו פנימית – אינטגרלית, היא בנויה בתוך הדלת ולא חיצונית, מה שמחזק אותה ושומר על אמינותה הגבוהה.


7. המחיר של המוצר בכללותו נכון יותר ביחס לאחרים כי אחרים משלבים מערכות חיצוניות בדלת רגילה ואילו אנחנו יוצרים דלת מיוחדת עם מערכת שמתאימה כולה לדלת עצמה.

bottom of page